Δεκέμβριος 19, 2014, 01:42:14 πμ
Σελίδες: [1]
Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Μόσχα  (Αναγνώστηκε 5031 φορές)
Kelili
Newbie
*

Προφίλ
« στις: Μάιος 14, 2008, 19:18:05 μμ »

Έχω μια πρόταση να πάω με την αδερφή μου στη Μόσχα.
Θα είναι εκεί για τις διακοπές του ένας Ρώσος φίλος της που ζει μόνιμα στην Αμερική και μας καλεί να μας κάνει τον "ξεναγό", ας πούμε,
αλλά θα πρέπει να μείνουμε σε ξενοδοχείο και γενικά να πληρώσουμε όλα τα έξοδά μας εμείς.
Είναι φοβερή ευκαιρία να έχουμε "τον δικό μας άνθρωπο" αλλά τα κόστη των ξενοδοχείων και του φαγητού είναι τρελά απ' ότι κατάλαβα!!!
Η καλύτερη τιμή για διανυκτέρευση που βρήκαμε είναι περίπου 160 ευρώ το δίκλινο τη βραδιά σε ξενοδοχείο 3* εκτός κέντρου!!!
Συν τα εισιτήρια και τα λοιπά το βλέπω εύκολα το κόστος να φτάνει για μία εβδομάδα τα 2000 με 2500 ευρώ το άτομο!
Επίσης η  αδερφή μου δεν είναι και πολύ της ταλαιπωρίας οπότε το Youth Hostel και το junk food ως λύση μείωσης του κόστους μάλλον αποκλείεται.

Δεν έχω προλάβει να κάνω ακόμα τη διαδικτυακή μου έρευνα.

[Μόλις γύρισα από την Τυνησία Κλείσιμο ματιού  όπου για 2 εβδομάδες μου στοίχησε όόόλο το ταξίδι 1100 ευρώ.
Και μόλις άκουσα τα κόστη για Μόσχα ζαλίστηκα.... Σαρκασμός ]

Προτάσεις, ιδέες?
Καταγράφηκε
voyager
Global Moderator
Newbie

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 14, 2008, 23:01:12 μμ »

Κατ' αρχήν καλωσόρισες από την Τυνησία, περιμενουμε τις εντυπωσεις σου.

Η Μόσχα είναι ένας πραγματικά εκπληκτικός προορισμός.  Είναι ένα από τα καλύτερα ταξίδια που έκανα και θα το επαναλάβω σίγουρα.
Είναι βέβαια η ακριβότερη πόλη στον κόσμο  Λύπη

Τα βασικά προϊόνται είναι σε πολύ προσιτές τιμές αλλά η διασκέδαση, το φαγητό και κυρίως η διαμονή είναι πανάκριβα.
Φαντάζομαι ότι ο φίλος της αδερφής σου έχει συγγενείς ή φίλους στη Μόσχα. Μια συνήθης πρακτική που ακολουθούν αρκετοί Μοσχοβίτες είναι να νοικιάζουν τα σπίτια τους (!!!) σε τουρίστες για λίγο διάστημα. Έτσι μπορείς να έχεις άνετη διαμονή σε πολύ πιό προσιτή τιμή (περίπου τα μισά). Βέβαια όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς αυτό να το βρεις μόνη σου αλλά χρειάζεσαι τη βοήθεια κάποιου ντόπιου.

Ελπίζω να καταφέρεις τελικά να πας, δε θα το μετανιωσεις!
Καταγράφηκε
kamar
Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2008, 10:42:54 πμ »

Αν προσπαθούσες να κλείσεις εισητήρια και διαμονή σαν πακέτο με ταξιδιωτικό γραφείο;  Απορία
Καταγράφηκε
Kelili
Newbie
*

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 16, 2008, 02:01:49 πμ »

Ευχαριστώ για όλα, παιδιά!

@ kamar: Η αδερφή μου που έκανε την έρευνα αρχικά μου είπε ότι δεν βρήκε έτοιμο πακέτο-εκδρομή για τις μέρες που θέλουμε και έτσι δεν το ξαναέψαξα.
                    Σε κάθε περίπτωση εισιτήριο και ξενοδοχείο θα τα πάρουμε από πρακτορείο. Το εισιτήριο δεν είναι πολύ ακριβό -320 ευρώ με φόρους με Ολυμπιακή.

@ voyager: Το αντιλήφθηκα ότι παίζει αυτό το σενάριο με τα σπίτια Μοσχοβιτών. Έχουμε βάλει τον Ρωσάκο φίλο να ψάξει μέσω γνωστών του, αλλά η πόλη είναι
                       μεγάλη και δεν λέει να μείνεις σε σπίτι που απέχει 1 ή και 2 ώρες με τα ΜΜΜ από το κέντρο. Άλλωστε και αυτός θα μείνει σε φίλους του -αφού δεν είναι
                       από τη Μόσχα και δεν έχει σπίτι εκεί- οπότε θέλει συντονισμό το θέμα.

Το πιο κουλό είναι όλο αυτό το σενάριο που πρέπει να κάνουμε με τη βίζα  Έκπληξη
Καταγράφηκε
thalassinos
Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 11, 2008, 20:32:01 μμ »

Τελικά δεν μας είπες Kelili, τι έκανες?
Ετσι για να θυμούνται οι παλιοι και να μαθαίνουν οι νέοι.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Kelili
Newbie
*

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2008, 18:38:14 μμ »

Τελικά... δεν πήγα στη Μόσχα (Αδελφές μου, που λέει και ο Τσέχωφ)
Περισσότερο γιατί δεν είχα όρεξη μόλις γύρισα να ξαναφύγω.
Πήγε η αδερφή μου μόνη της. Και ξετρελάθηκε, κυρίως με την πόλη ως σκηνικό, αρχιτεκτονική, ατμόσφαιρα.
Πολιτισμός, παιδί μου, σοβαρότητα -αλλά και προβλήματα φυσικά.
Λέει πως τώρα που έχει μάθει τα κόλπα (χάρη στο Ρώσο φίλο της) ξαναπάει ευχαρίστως!
Το πιο δύσκολο κομμάτι του ταξιδιού της ήταν... το κομμάτι από την οργάνωση ως την άφιξη της στο ξενοδοχείο. Εννοώ την διαδικασία με τη βίζα και την έρευνα για το ξενοδοχείο και την μετάβαση από το αεροδρόμιο ως το Hotel.
-Βίζα 96 ευρώ,
-ξενοδοχείο περίπου 130 τη βραδιά με πρωινό μπουφέ (στο Maxima Irbis) μέσω πρακτορείου,
-Ολυμπιακή 315 ευρώ (πολύ καλή τιμή και βολικές ώρες, φεύγεις πρωί και γυρίζεις απόγευμα  -ενώ με την Αεροφλότ φεύγεις μεσημέρι και γυρνάς πρωί οπότε χάνεις σχεδόν μία μέρα από τις "χρησιμοποιήσιμες" ώρες του ταξιδιού σου)
-ταξί (πειρατικό γιατί επίσημο δεν βρήκε πουθενά) από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο 60 ευρώ -με παζάρι από τα 75.
Μέχρι εδώ 1381 ευρώ περίπου.
Η υπόλοιπη ζωή και ψώνια στη Μόσχα, 7 ημέρες ...περίπου 300 ευρώ  Φιλί κι αυτό στην ουσία σχεδόν για 2 άτομα αφού συνήθως κερνούσε τον ξεναγό της εκείνη !
Ο Ρωσάκος τα πήγε μια χαρά και την βγάλανε πολύ φτηνά και τα είδανε και όλα (τρόπος του λέγειν) και δεν ζορίστηκαν και με τα ωράρια αφού ξεκινούσαν από το ξενοδοχείο κατά τις 12 το μεσημέρι! Το μετρό σε πάει παντού σχεδόν και είναι φτηνό και γρήγορο, τρώγανε στο χέρι μπλίνι και πιροσκί και σε εστιατόρια επιπέδου ας πούμε "Λα παστερία" με ρώσικα φαγητά που ήταν καλά και οικονομικά, στα μουσεία μπαίνανε ως Ρώσοι με μισό εισιτήριο  Κλείσιμο ματιού , στο ταξί που πήραν 2 φορές έκανε παζάρι ο μικρός και πλήρωσαν λογική τιμή, για σνακ ψώνιζαν από παντοπωλεία ψωμάκια και τα σχετικά και τα σουβενίρ που διάλεξε ήταν της κατηγορίας 1 ως 10 ευρώ και πολύ εφετζίδικα πχ T-shirt με τον Στάλιν και μπάμπουσκες που τα κάνουν όλοι γούστο!
Η κατακλείδα ήταν που για να επιστρέψει, πήγαν με τη συγκοινωνία με μετρό και μετά λεωφορείο στο αεροδρόμιο και πλήρωσαν τα 2 άτομα 50 ρούβλια (=1,35ευρώ) ενώ το το ταξί είχε κοστίσει 60 ευρώ για την αντίστροφη διαδρομή λολ! Και την επομένη της επιστροφής της, μάθαμε ότι εγκαινιάστηκε η νέα γραμμή του μετρό που συνδέει απ'ευθείας το Αεροδρόμιο Σερεμέτοβο με το κέντρο, διπλό λολ!
Το σημαντικότερο όλων ήταν η συνεννόηση νομίζω και να ξέρεις τα κατατόπια.  Αν μιλάς τη γλώσσα όλα γίνονται αυτόματα πολύ πιο εύκολα, και εννοώ 3, 4, 5 φορές πιο εύκολα. Δεν μένει παρά να μάθω ρωσικά λοιπόν  Κλείσιμο ματιού .
Αυτά!

ΥΓ Πάντως σε σχέση με το στεγαστικό είναι όντως δύσκολη η κατάσταση στη Μόσχα. Γκαρσονιερούλα, 1 δωμάτιο, ανακαινισμένη στον 4ο όροφο σε παλιό κτήριο χωρίς ασανσέρ, σε μακρινούτσικο προάστιο με πράσινο αλλά δύσκολη πρόσβαση σε συγκοινωνία, 2000 ευρώ το μήνα ενοίκιο...
Καταγράφηκε
kamar
Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 16, 2008, 11:27:40 πμ »

Τελικά... δεν πήγα στη Μόσχα (Αδελφές μου, που λέει και ο Τσέχωφ)
Περισσότερο γιατί δεν είχα όρεξη μόλις γύρισα να ξαναφύγω.
Πήγε η αδερφή μου μόνη της. Και ξετρελάθηκε, κυρίως με την πόλη ως σκηνικό, αρχιτεκτονική, ατμόσφαιρα.
Πολιτισμός, παιδί μου, σοβαρότητα -αλλά και προβλήματα φυσικά.
Λέει πως τώρα που έχει μάθει τα κόλπα (χάρη στο Ρώσο φίλο της) ξαναπάει ευχαρίστως!
Το πιο δύσκολο κομμάτι του ταξιδιού της ήταν... το κομμάτι από την οργάνωση ως την άφιξη της στο ξενοδοχείο. Εννοώ την διαδικασία με τη βίζα και την έρευνα για το ξενοδοχείο και την μετάβαση από το αεροδρόμιο ως το Hotel.
-Βίζα 96 ευρώ,
-ξενοδοχείο περίπου 130 τη βραδιά με πρωινό μπουφέ (στο Maxima Irbis) μέσω πρακτορείου,
-Ολυμπιακή 315 ευρώ (πολύ καλή τιμή και βολικές ώρες, φεύγεις πρωί και γυρίζεις απόγευμα  -ενώ με την Αεροφλότ φεύγεις μεσημέρι και γυρνάς πρωί οπότε χάνεις σχεδόν μία μέρα από τις "χρησιμοποιήσιμες" ώρες του ταξιδιού σου)
-ταξί (πειρατικό γιατί επίσημο δεν βρήκε πουθενά) από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο 60 ευρώ -με παζάρι από τα 75.
Μέχρι εδώ 1381 ευρώ περίπου.
Η υπόλοιπη ζωή και ψώνια στη Μόσχα, 7 ημέρες ...περίπου 300 ευρώ  Φιλί κι αυτό στην ουσία σχεδόν για 2 άτομα αφού συνήθως κερνούσε τον ξεναγό της εκείνη !
Ο Ρωσάκος τα πήγε μια χαρά και την βγάλανε πολύ φτηνά και τα είδανε και όλα (τρόπος του λέγειν) και δεν ζορίστηκαν και με τα ωράρια αφού ξεκινούσαν από το ξενοδοχείο κατά τις 12 το μεσημέρι! Το μετρό σε πάει παντού σχεδόν και είναι φτηνό και γρήγορο, τρώγανε στο χέρι μπλίνι και πιροσκί και σε εστιατόρια επιπέδου ας πούμε "Λα παστερία" με ρώσικα φαγητά που ήταν καλά και οικονομικά, στα μουσεία μπαίνανε ως Ρώσοι με μισό εισιτήριο  Κλείσιμο ματιού , στο ταξί που πήραν 2 φορές έκανε παζάρι ο μικρός και πλήρωσαν λογική τιμή, για σνακ ψώνιζαν από παντοπωλεία ψωμάκια και τα σχετικά και τα σουβενίρ που διάλεξε ήταν της κατηγορίας 1 ως 10 ευρώ και πολύ εφετζίδικα πχ T-shirt με τον Στάλιν και μπάμπουσκες που τα κάνουν όλοι γούστο!
Η κατακλείδα ήταν που για να επιστρέψει, πήγαν με τη συγκοινωνία με μετρό και μετά λεωφορείο στο αεροδρόμιο και πλήρωσαν τα 2 άτομα 50 ρούβλια (=1,35ευρώ) ενώ το το ταξί είχε κοστίσει 60 ευρώ για την αντίστροφη διαδρομή λολ! Και την επομένη της επιστροφής της, μάθαμε ότι εγκαινιάστηκε η νέα γραμμή του μετρό που συνδέει απ'ευθείας το Αεροδρόμιο Σερεμέτοβο με το κέντρο, διπλό λολ!
Το σημαντικότερο όλων ήταν η συνεννόηση νομίζω και να ξέρεις τα κατατόπια.  Αν μιλάς τη γλώσσα όλα γίνονται αυτόματα πολύ πιο εύκολα, και εννοώ 3, 4, 5 φορές πιο εύκολα. Δεν μένει παρά να μάθω ρωσικά λοιπόν  Κλείσιμο ματιού .
Αυτά!

Πολύ καλά όλα μου ακούγονται! Αν και από τότε που είδα το ντοκυμαντέρ του Εξάντα για τους νεοναζί στη Μόσχα, έχω ξενερώσει παντελώς με αυτή τη χώρα και τον πολιτισμό τους και δεν θέλω ούτε να τους βλέπω ούτε να τους ακούω... Θυμός Θυμός

ΥΓ Πάντως σε σχέση με το στεγαστικό είναι όντως δύσκολη η κατάσταση στη Μόσχα. Γκαρσονιερούλα, 1 δωμάτιο, ανακαινισμένη στον 4ο όροφο σε παλιό κτήριο χωρίς ασανσέρ, σε μακρινούτσικο προάστιο με πράσινο αλλά δύσκολη πρόσβαση σε συγκοινωνία, 2000 ευρώ το μήνα ενοίκιο...

Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
voyager
Global Moderator
Newbie

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 20, 2008, 11:17:49 πμ »

Σου εύχομαι να καταφέρεις να πας κι εσύ Kelili.
Από προσωπική εμπειρία πλήρωσα 25 ευρώ για ταξί (νόμιμο) από το αεροδρόμιο στη Μόσχα. Με το ανάλογο παζάρι βέβαια αφού η τιμή ξεκίνησε απο 50.
Τα ραδιοταξί στη Μόσχα πάντως είναι φτηνά και στο τηλεφωνικό κέντρο μιλάνε αγγλικά. Βέβαια κυκλοφορούν και άπειρα πειρατικά μόνο που πρέπει να ξέρεις τη γλώσσα για να συννενοηθείς, να παζαρέψεις δηλαδή.

Kamar, νεοναζί υπάρχουν παντού και μάλιστα σε άλλες ευρωπαϊκες χώρες (Αυστρία, Γερμανία κ.α.) πολλοί περισσότεροι.
Θεωρώ ότι οι Ρώσσοι είναι ιδιαίτερα πολιτισμένος λαός με μόνη εξαίρεση την αδιαφορία για την εφαρμογή των νόμων (κάτι που ισχύει και στην Ελλάδα!!!).
Καταγράφηκε
kamar
Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 23, 2008, 10:43:31 πμ »

Kamar, νεοναζί υπάρχουν παντού και μάλιστα σε άλλες ευρωπαϊκες χώρες (Αυστρία, Γερμανία κ.α.) πολλοί περισσότεροι.
Θεωρώ ότι οι Ρώσσοι είναι ιδιαίτερα πολιτισμένος λαός με μόνη εξαίρεση την αδιαφορία για την εφαρμογή των νόμων (κάτι που ισχύει και στην Ελλάδα!!!).

Επίτρεψέ μου να έχω αμφιβολίες μετά από το ντοκυμαντέρ που είδα (το οποίο, κάτι μου λέει, ότι δεν το είδες εσύ Αναποφασιστικότητα). Μπορεί να υπάρχουν και σε άλλες χώρες, αλλά εκεί συγκεντρώνονται οι περισσότεροι στην Ευρώπη και αυτοί κάνουν πιο "προχωρημένα" πράγματα από τους "συναδέλφους" τους Θυμός
Καταγράφηκε
thalassinos
Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 09, 2008, 13:34:43 μμ »

Νεοναζί υπάρχουν σε όλη την Ευρώπη, ιδιαίτερα σε κάποιες χώρες που δεν θέλουν τους ξένους μετανάστες. Η Ρωσία δεν έχει τέτοια προβλήματα βέβαια (μιας και δεν έχει πολλούς οικονομικούς μετανάστες) αλλά έχει γίνει μόδα, όπως και σε πολλές άλλες χώρες στον κόσμο.
Καταγράφηκε
vivyen
Newbie
*

Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 13, 2008, 17:06:24 μμ »

Νεοναζί υπάρχουν σε όλη την Ευρώπη, ιδιαίτερα σε κάποιες χώρες που δεν θέλουν τους ξένους μετανάστες. Η Ρωσία δεν έχει τέτοια προβλήματα βέβαια (μιας και δεν έχει πολλούς οικονομικούς μετανάστες) αλλά έχει γίνει μόδα, όπως και σε πολλές άλλες χώρες στον κόσμο.
Η Μοσχα εχει παρα  πολλους μεταναστες. Υπολογιζεται σε 5 εκατομ.Για αυτο ακριβως υπαρχει τετοιος ρατσισμος.
Καταγράφηκε
vivyen
Newbie
*

Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 13, 2008, 17:25:16 μμ »

kamar  εχεις δικιο.Στη Ρωσια ειναι χειροτεροι.
Καταγράφηκε
Kelili
Newbie
*

Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 05:36:45 πμ »

Μου φαίνοταν δύσκολη και εξευτελιστική η διαδικασία της βίζας που πρέπει να πάρουν οι Έλληνες για να πάνε ΗΠΑ και Ρωσία...

Πού να δείτε τι πρέπει να κάνουν οι Ρώσοι για να έρθουν σε χώρα Σένγκεν!  Σαρκασμός Μιλάμε για ρόμπα...

Χρειάζονται LETTER OF INVITATION AND GUARANTEE OF FINANCIAL SUPPORT από Έλληνα.
"4. I state that I am willing and able to receive, maintain and support the person named above and will assume complete financial responsibility for him, including travel and living expenses, and at no time will I permit him to become a public charge. " λέει και υπογράφει ο Έλληνας!
Αχ, η μετανάστευση...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
Εκτύπωση
Μεταπήδηση σε: